Wzór na fińskie skarpetki niemowlęce


Here you can find a lovely pattern for baby socks I translated to Polish- Vauvan sukka socks by Kerttu Latvala with courtesy of the www.taitoep.net/vauvan-sukan-ohje. The pattern is free and it can be found here.…czyli jak zrobić skarpetki dla niemowlaka, które nie spadną tak łatwo z małych stópek? Pattern for finnish baby socks…or how to knit stay-on-feet infant’s socks? This is a Polish translation of Vauvan Sukka pattern.

VAUVAN SUKKA
AUTORSTWA KERTTU LATVALI

Potrzebne materiały: 1 motek włóczki skarpetkowej ( typu fingering), druty pończosznicze 2,5 mm.
Wzór jest rozpisany na 5 drutów, skarpetki dla mojej córeczki robiłam drutami na żyłce. Vauvan Sukka są robione na okrągło, od góry.

Nabrać 40 oczek, podzielić równo między 4 druty.
(Warto zaznaczyć początek rzędu, czyli środek tyłu skarpetki znacznikiem.)
Rzędy 1- 12: ściągacz- 2 oczka prawe, 2 oczka lewe
Rzędy 13-16: oczka lewe
Rzędy 17-20: oczka prawe
Rzędy 21-24: oczka lewe
Rzędy 25-36: ściągacz: 2 oczka prawe, 2 oczka lewe
Powtórzyć rzędy 13-36.

W następnym rzędzie zacząć wrabianie pięty. Oczka na drutach pierwszym i czwartym to oczka, z których powstanie pięta, a oczka na drutach drugim i trzecim to oczka, które utworzą wierzch skarpetki.
(Wzór oryginalny nie określa dokładnie sposobu wrabiania pięty. Pietę przerobić dowolnym sposobem, upewniając się, że po jej przerobieniu na drucie zostaje 6 oczek.
W skarpetkach dla córeczki wrabiałam piętę rzędami skróconymi -short-row heel. )

Po przerobieniu pięty nabrać po 7 oczek z jej krawędzi, która powstała po gubieniu oczek. W sumie jest 20 oczek. Rozdzielić oczka na drutach tak, by na każdym było po 10 oczek.
Rzędy 1-4 : wierzch skarpetki – oczka lewe, podeszwa- oczka prawe
Rzędy 5-8: wszystkie oczka przerobić na prawo
Przerobić rzędy 1-8 jeszcze dwa razy.
Następne 4 rzędy- wierzch skarpetki – oczka lewe, podeszwa- oczka prawe.

Gubienie oczek przy palcach skarpetki (początek rzędu znajduje się w środku tyłu skarpetki): Na pierwszym drucie przerabiamy na prawo oczka do ostatnich 3, potem 2 oczka razem (k2tog) i 1 oczko prawe. Na drugim drucie przerobić 1 oczko prawe, przerobić razem 2 oczka na lewo (ssk), przerobić na prawo pozostałe oczka. Na trzecim drucie przerabiamy na prawo oczka do ostatnich 3, potem 2 oczka razem na prawo (k2tog) i 1 oczko prawe.
Na czwartym drucie przerobić 1 oczko prawe, przerobić razem 2 oczka (ssk), przerobić na prawo pozostałe oczka.
Powtarzać, aż na drutach zostaną 4 oczka, następnie przeciąć przędzę i dwukrotnie przewlec nitkę przez pozostałe oczka. Wciągnąć koniec włóczki w skarpetkę. Drugą skarpetkę wykonać w ten sam sposób, a gotowy wyrób delikatnie zblokować za pomocą pary.

HISTORIA SKARPETEK
Za powstaniem skarpetek kryje się piękna historia. Ich pierwszy egzemplarz powstał z białej wełny i po dziś przechowywany jest w bezpiecznym miejscu u ich właścicielki, Terttu Latvali, jako pamiątka rodzinna. Skarpetki powstały na początku 1939 roku, podczas ewakuacji przed II Wojną Światową. Matka Terttu- Kerttu Latvala wraz z dziewczynką uciekały koleją. Niestety podróż pociągiem z Vaasa (nabrzeże Finlandii) została przerwana z powodu zbombardowania i zniszczenia torów. W przedziale naprzeciwko Kerttu i jej dwumiesięcznej córeczki siedziała emerytowana nauczycielka rękodzieła. Współpasażerce było żal maleństwa bez kapci. Podczas trwania naprawy linii spruła kawałek swetra, który miała na sobie i udziergała malutkiej dziewczynce skarpetki. Później, dla upamiętnienia tego bezinteresownego gestu, Kerttu Latvala wykonała w trakcie swojego życia setki par skarpetek opartych na tym wzorze i obdarowywała nimi nowo urodzone dzieci znajomych. Terttu Latvala kontynuuje tradycję swojej matki. Skarpetki ładnie prezentują się na małych stópkach i co najważniejsze- nie spadają!

Tłumaczenie mojego autorstwa, za zgodą www.taitoep.net/vauvan-sukan-ohje. Wzór i jego tłumaczenie do użytku prywatnego, tylko w celach niekomercyjnych.

Copyright © Polka Knits

 No Comments
Post a Comment